Młynek do kawy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dla osób, którym zależy na smaku kawy, nieważne jest, czy będzie to kawa z ekspresu, kawiarki, czy Aeropressu. Najważniejsze jest to, aby była ona świeżo zmielona, ponieważ to dzięki temu można wydobyć z niej cały smak i aromat. Jak wybrać młynek do kawy, jeśli zależy nam na jej odpowiednim zmieleniu?

Jak wybrać młynek do kawy?

Dużo korzystniejszy jest zakup młynka do kawy niż kawy mielonej. Z pewnością doceni to każdy miłośnik kawy. Taka osoba oprócz odpowiedniego urządzenia do parzenia obowiązkowo powinna zakupić młynek do kawy. Dopiero po zmieleniu ziaren uwalniają się najcenniejsze walory kawy, które jednak już po kilku minutach zanikają. Z tego powodu kawę powinno mielić się zawsze przed przygotowaniem. Odpowiadając sobie na pytanie, jaki młynek do kawy wybrać, musimy zdawać sobie sprawę z kilku aspektów urządzenia.

młynek do kawy - jak wybrać?

Młynek ostrzowy czy żarowy – na co zwrócić uwagę?

Jest to pierwsze, na co musimy sobie odpowiedzieć. W przypadku młynków ostrzowych skusić może nas niższa cena. Niestety ich jakość wykonania jest gorsza. W procesie rozcinania tną ziarna na nierówne kawałki, dodatkowo tworzą duże ilości pyłu kawowego. Dodatkowo w procesie mielenia w takim młynku kawa dość mocno się podgrzewa, co sprawia, że jej drogocenny aromat podlega ulatnianiu się znacznie szybciej.

Lepiej przystosowane do mielenia kawy są młynki żarnowe. Do wykonania ich żarna używa się dużo trwalszych materiałów, dzięki czemu ścierają one kawę, a nie tną ją na kawałki. Dodatkowo większość z urządzeń ma funkcję regulacji stopnia zmielenia kawy. Przy mieleniu kawy w młynku żarnowym nie wytwarza się ciepło, dzięki czemu kawa nie jest podgrzewana. Dodatkowo ilość wytworzonego pyłu kawowego jest znikoma.

Jeśli wiemy już, jaki młynek do kawy wybrać musimy zadecydować czy będzie on ręczny, czy elektryczny. Nie ma tutaj dużej różnicy i jedyne co je różni to cena i wygoda. Młynki ręczne można kupić w niższej cenie niż młynki elektryczne. Jednak użytkowanie młynka elektrycznego jest dużo wygodniejsze i dodatkowo możemy ustawić w nim stopień zmielenia kawy.

Mariola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powrót na górę