Czy można pić kawę w ciąży?

Temat spożywania kawy przez kobiety będące w ciąży od lat jest kontrowersyjny. Opinia lekarzy i specjalistów odnośnie tego, czy można pić kawę w ciąży, są dość mocno podzielone. Jednak po przeprowadzeniu licznych badań udowodniono, że przestrzeganie limitu trzech filiżanek kawy dziennie nie powoduje negatywnych skutków. Niestety większa ilość kofeiny w diecie matki może doprowadzić nawet do poronienia.

Czy w ciąży można pić kawę?

Dla wielu przyszłych mam picie kawy jest codziennym rytuałem i nie chcą one rezygnować z niego w czasie ciąży. Zdrowie dziecka jest jednak najważniejsze, nie bez powodu zadają więc sobie pytania „Czy można pić kawę w ciąży?” oraz „Jaka kawa w ciąży jest bezpieczna?”. Badania przeprowadzone przez lekarzy i specjalistów jednoznacznie wykazały, że 300 mg kofeiny dziennie jest maksymalną dawką, jaką może spożyć kobieta w ciąży. Jest to ilość bezpieczna zarówno w okresie życia płodowego, ale także podczas późniejszego karmienia piersią.

Czy można pić kawę w ciąży - jaka kawa jest dozwolona?

Jaka kawa w ciąży jest dozwolona?

Picie kawy w ciąży powinno ograniczyć się do dwóch, maksymalnie do trzech filiżanek kawy po 100 ml. Skutki wypicia zbyt dużej ilości kofeiny przez kobietę ciężarną mogą być tragiczne i są jednym z wielu przyczyn poronień oraz wad rozwojowych u dziecka. Nie bez powodu wiele kobiet szuka bezpiecznych zamienników kawy, które będą mogły spożywać. Na szczęście odpowiedź na pytanie „Czy w ciąży można pić kawę zbożową?” jest pozytywna. Picie kawy zbożowej nie wpływa na płód, ponieważ jest to produkt bezkofeinowy i można pić go bez ograniczeń. Dodatkowo jest ona źródłem rozpuszczalnego błonnika, który wpływa na perystaltykę jelit i jest pomocna przy zaparciach. Zawarte w kawie zbożowej antyutleniacze korzystnie wpływają na ograniczenie działania wolnych rodników. Ponadto jest ona źródłem fosforu, potasu i magnezu, o których poziom trzeba szczególnie zadbać w okresie ciąży. Innym bezpiecznym napojem jest zielona herbata, która również pobudza. Jednak ją też powinno ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie.

Mariola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powrót na górę