Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Na temat kawy usłyszeć można wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest powodowanie przez nią nadciśnienia i miażdżycy. Najczęściej jednak słyszymy, że kawa wypłukuje magnez. Ile ma to wspólnego z prawdą i czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Jak działa kofeina?

Kawa pobudza nas dzięki zawartej w niej kofeinie, która jeśli tylko przestrzegamy zalecanej dziennej dawki, korzystnie wpływa na nasz organizm.

Dzienne spożycie kawy i zawartej w niej kofeiny nie powinno przekraczać 400 mg. Taka objętość odpowiada czterem filiżankom mocnej kawy. Przekroczenie tej dawki nie jest obojętne dla naszego organizmu i może powodować kołatanie serca oraz złe samopoczucie. Ponadto kawa w dużych ilościach wykazuje działanie moczopędne, w wyniku którego z naszego organizmu rzeczywiście wypłukują się cenne elektrolity takie jak magnez, potas, sód oraz wapń.

czy kawa wypłukuje magnez z organizmu

Kawa a magnez — czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Po przekroczeniu zalecanej dawki 400 mg kofeiny w ciągu dnia i w wyniku działania moczopędnego kofeiny tracimy 4 mg magnezu. Jednak to nie kawa odpowiada za jego niedobory w organizmie. Magnez dostarczamy głównie poprzez picie wody oraz spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków. Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego człowieka wynosi ok. 300 mg. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że paradoksalnie pijąc kawę, również dostarczamy naszemu organizmowi magnezu.

W 200 mg kofeiny, która jest równoznaczna dwóm filiżankom kawy, znajduje się aż 7 mg magnezu. Oznacza to, że po wypiciu maksymalnej dopuszczalnej dawki dziennej kofeiny, jaką są cztery filiżanki kawy, dostarczamy organizmowi 14 mg magnezu, a wypłukujemy zaledwie 4 mg.

Jak uzupełnić magnez po kawie?

Skąd więc pojawia się przekonanie i tak często powielany mit o tym, że to kawa wypłukuje magnez? Duże ilości kawy, które przekraczają 4 filiżanki dziennie, wypijają osoby, które cierpią na chroniczny stres oraz brak czasu na spożycie dobrze zbilansowanych posiłków. Spożywanie wysoko przetworzonych produktów nie dostarcza organizmowi potrzebnych substancji, a stres dodatkowo ogranicza ich wchłanianie. W takim razie jak uzupełnić magnez po kawie? W przypadku pojawienia się skurczy mięśni należy włączyć do swojej diety produkty takie jak kasza gryczana, kakao, orzechy, fasola, płatki owsiane, banany oraz ograniczyć stres.

Mariola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powrót na górę