Na temat kawy usłyszeć można wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest powodowanie przez nią nadciśnienia i miażdżycy. Najczęściej jednak słyszymy, że kawa wypłukuje magnez. Ile ma to wspólnego z prawdą i czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?
Jak działa kofeina?
Kawa pobudza nas dzięki zawartej w niej kofeinie, która jeśli tylko przestrzegamy zalecanej dziennej dawki, korzystnie wpływa na nasz organizm.
Dzienne spożycie kawy i zawartej w niej kofeiny nie powinno przekraczać 400 mg. Taka objętość odpowiada czterem filiżankom mocnej kawy. Przekroczenie tej dawki nie jest obojętne dla naszego organizmu i może powodować kołatanie serca oraz złe samopoczucie. Ponadto kawa w dużych ilościach wykazuje działanie moczopędne, w wyniku którego z naszego organizmu rzeczywiście wypłukują się cenne elektrolity takie jak magnez, potas, sód oraz wapń.
Kawa a magnez — czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?
Po przekroczeniu zalecanej dawki 400 mg kofeiny w ciągu dnia i w wyniku działania moczopędnego kofeiny tracimy 4 mg magnezu. Jednak to nie kawa odpowiada za jego niedobory w organizmie. Magnez dostarczamy głównie poprzez picie wody oraz spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków. Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego człowieka wynosi ok. 300 mg. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że paradoksalnie pijąc kawę, również dostarczamy naszemu organizmowi magnezu.
W 200 mg kofeiny, która jest równoznaczna dwóm filiżankom kawy, znajduje się aż 7 mg magnezu. Oznacza to, że po wypiciu maksymalnej dopuszczalnej dawki dziennej kofeiny, jaką są cztery filiżanki kawy, dostarczamy organizmowi 14 mg magnezu, a wypłukujemy zaledwie 4 mg.
Jak uzupełnić magnez po kawie?
Skąd więc pojawia się przekonanie i tak często powielany mit o tym, że to kawa wypłukuje magnez? Duże ilości kawy, które przekraczają 4 filiżanki dziennie, wypijają osoby, które cierpią na chroniczny stres oraz brak czasu na spożycie dobrze zbilansowanych posiłków. Spożywanie wysoko przetworzonych produktów nie dostarcza organizmowi potrzebnych substancji, a stres dodatkowo ogranicza ich wchłanianie. W takim razie jak uzupełnić magnez po kawie? W przypadku pojawienia się skurczy mięśni należy włączyć do swojej diety produkty takie jak kasza gryczana, kakao, orzechy, fasola, płatki owsiane, banany oraz ograniczyć stres.